شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم – تابستان 1399

شما اینجا هستید://شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم – تابستان 1399

شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم – تابستان 1399

1399/10/3 19:58:36

اولین شماره فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم رایگان منتشر شد.

جهت دانلود رایگان فایل PDF نشریه زنگ ورزش، زندگی سالم بر روی لینک دانلود کلیک کنید.

دانلود رایگان PDF

pic toorajonsory 1 03 03 195x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

سخن مدیر مسئول

دکتر تورج عنصری

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

فقر حرکتی و تهدید زندگی سالم

خداوند را به پاس عنایتی که به این گروه نموده تا فرصتی فراهم آید که بتوانیم گامی در جهت توسعه فرهنگ سلامتی برداریم، شکر گذاریم.
رشد تکنولوژی و پیشرفت صنایع و ملزومات زندگی بشر امروزی از یک سو، و تمایل باطنی بشر به رفاه طلبی و زندگی راحت در کنار فن آوری های ساخته شده از سوی دیگر، تغییرات مهم و بزرگی را در الگو و سبد غذایی مصرف روزانه و کاهش فعالیت های بدنی در بر داشته است.
وضعیت اقتصادی و فشارهای روانی منشعب شده از آن که مردم عزیزمان را در حال حاظر گرفتار خود کرده، جدا از معایبی که برای رشد و پیشرفت تکنولوژی اشاره کردیم، می تواند به تنهایی عامل بازدارنده انگیزه برای پرداختن به فعالیت بدنی منظم و هدفمند باشد و گفتن از قدر و منزلت سلامتی شاید پیامی شعارگونه باشد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

Prof. Onsory 03 207x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

در گذشت پرفسور محمد علی عنصری

تیرماه سیاه

22 تیرماه سال 1399 روز و ماه سختی برای خاندان عنصری و به خصوص جامعه پزشکی و ورزشی کشور بود.
پروفسور محمدعلی عنصری فوق تخصص گوش و حلق و بینی از آلمان و استاد تمام دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، به ناگاه بر اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.
کسانی که این پزشک مهربان را می شناختند به یقین بر این گواه صحه می گذارند، که ایشان با تمام مراجعین و بیماران خود نگاهی از سر رفعت داشت، و هرگز در طول عمر خدمت خود از کارمندان کم برخوردار و جانبازان طلب وجه نکرده بود، و همیشه کاغذ “ویزیت برای جانبازان،کارمندان دولت و ضعفا رایگان است”،در زیر میز منشی مطبش به چشم می خورد.
این پدر مهربان حامی همیشگی دوستان ورزشی فرزند خود بود، و صحت این ادعا ورزشکاران، اساتید ورزشی و پیشکسوتان بی شماری در عرصه ورزش کشور می باشند.
گفتیم فرزند ورزشی …
اما غافل از اینکه دلیل پرداختن به ورزش و نگاه جدی به این امر را خود او ایجاد کرده بود، پزشکی که سابقه قهرمانی بوکس در سال 1320 استان تهران، قهرمانی باشگاهی در کشتی و کاپیتانی تیم والیبال در دانشگاه و در نهایت پرداختن به ورزش جودو و کاراته به صورت تفریحی را در کارنامه سلامتی خود داشت.
بدین سبب این نشریه را که خیرات و ذکات علمی است، برای خشنودی و شادی روح عالی آن بزرگوار به رایگان تقدیم می کنیم.

aaasas 300x181 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

میوه و سبزیجات بخش مهمی از رژیم غذایی سالم هستند و در این مورد تنوع به اندازه ی کمیت اهمیت دارد.هیچ وقت نمی توان با یک میوه یا سبزی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن را دریافت نمود. روزانه میوه و سبزیجات زیادی میل کنید.
رژیم سرشار از میوه و سبزیجات باعث کاهش فشارخون، پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته، پیش گیری از برخی انواع سرطان،کاهش خطر ابتلا به اختلالات چشم و گوارش می شود و تاثیر مثبتی به روی قندخون دارد که این امر به کنترل اشتها کمک می کند. خوردن میوه و سبزیجات بدون نشاسته مانند سیب،گلابی و سبزیجات سبز و برگ دار حتی در کاهش وزن هم موثر است. شاخص پایین گلیسیمی در این غذاهااز افزایش قند خون که باعث افزایش گرسنگی می شود، جلوگیری می کند.
دست کم نه دسته ی متفاوت از میوه و سبزیجات وجود دارد که هر کدام شامل صد گونه ی مختلف می شود که برای سلامتی مفید هستند. برای این که بدن شما ترکیبی از مواد مغذی لازم را دریافت کند، انواع و رنگ های متنوعی از میوه و سبزیجات بخورید. در این صورت نه تنها تنوع استفاده از گیاهان مفید بالا می رود، بلکه غذای شما چشم نواز هم خواهد شد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

ViewImagedsssdsd 255x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

مدارس، دانشگاه ها و بیمارستان های غیر دولتی، غیر انتفاعی و خصوصی؛

مهر تایید قانون اساسی بر فعالیت فدراسیونهای غیر دولتی و غیر انتفاعی

✍ دکتر حمیدرضا حصارکی

قانون اساسی مهم ترین سند حقوقی یک کشور است که در جمهوری اسلامی ایران در 177 اصل به عنوان سندی جامع و مترقی، تنظیم و مصوب شده است.
در خصوص ورزش به عنوان پدیده ای اجتماعی و همچنین آموزش و پرورش، تبصره سه از اصل سوم قانون اساسی بیان می دارد: “آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی” که در اصل سی ام، به شکلی کاملتر تصریح می شود: “دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.”
اما بر اساس اصول 44 و 175 قانون اساسی و تفسیر و برداشت ارائه شده از این اصول، حق انحصاری صدا و تصویر به صدا و سیما به عنوان رسانه ای دولتی اختصاص می یابد و مطابق با اصل بيست و ششم قانون اساسی “احزاب، جمعيت ها، انجمن های سياسی و صنفی شناخته شده آزادند و هيچ كس را نمی توان از شركت در آنها منع كرد يا به شركت در يكی از آنها مجبور ساخت.”

ادامه مطلب در دانلود نشریه

koshti 03 300x275 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

وقتی کشتی ۵۰ دقیقه بود!
بر خلاف کشورهای آسیایی و آمریکا که کشتی‌گیران فعالیت خود را از رشته کشتی آزاد آغاز می‌کنند، اروپایی‌ها از جوانی به رشته کشتی فرنگی علاقه دارند و در این رشته به موفقیت‌های زیادی رسیده‌اند.تسلط اروپایی‌ها در کشتی فرنگی تا جاییست که از ۱۹۶ مدال طلای تاریخ المپیک در رشته کشتی فرنگی، ۱۶۸ مدال طلا از آن کشتی‌گیران کشورهای اروپایی بوده است( این تعداد به ۱۷۰ مدال طلای المپیک می‌رسد؛ اگر کشورهای استقلال یافته شوروی سابق در آسیا را جزو اروپای سابق بدانیم)

ادامه مطلب در دانلود نشریه

fasdfafs 300x227 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش؛ دو راهی دولت و منشور
دکتر حصارکی
🔻تا دیروز با استناد به واژه خودساخته “حق حاکمیتی” برخی خود را محق می دانستند صِرفِ تامین بخشی از بودجه فدراسیونهای ورزشی، با توجیه “نظارت” در امور فدراسیونها در عمل “دخالت” را چاشنی کار قرار دهند و خط قرمز پر رنگی بر تمامی پروتکل های بین المللی ورزش از جمله منشور المپیک بِکِشند.
🔻اینک که قوانین بین المللی مبنی بر عدم دخالت دولت و هر نوع مرجع ثانوی و ثالث در امور فدراسیونها و فاصله یک قدمی به صدور حکم تعلیق، آنها را آچمز کرده، مُدام در کلام، بر طبل استقلال فدراسیونها کوبیده و بر عدم دخالت در امور آنها تاکید دارند!

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 22 at 15.59.40 300x225 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

در مسابقاتی که آخر هفته پیش با عنوان مسابقات معتبر گرند پری یا GP برگزار کرده است، میزبان تعداد 250 نفر از فرشتگان نجات این روزهای ایتالیا بوده اند. پزشکان و پرستارانی که این روزها در خط مقدم نبرد با کووید19- جنگیده اند.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 22 at 15.59.44 300x225 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

پای صحبتهای استاد حامد قلی زاده
ورزش های رزمی یکی از زیباترین ورزش ها درنوع خود است، ورزشی که در سال های اخیر توانسته در بین اقشار مختلف ازجمله نوجوانان وجوانان جایگاه ویژه ای را کسب نماید و قهرمانان بسیاری را با اجرای مسابقات واستاژهای گوناگون معرفی نماید، سازمان جهانی ثبت رکورد یکی از این سازمان ها است که در حرکتی منحصربه فرد اقدام به ثبت رکوردهای ورزشی و رزمی می نماید، بر این اساس با بنیان گذار و رئیس سازمان جهانی ثبت رکورد جناب آقای دکتر حمید قلی زاده مصاحبه ای اختصاصی انجام دادیم و اقدامات و برنامه های این موسسه را از زبان وی جویا شدیم.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

moi tai 03 300x199 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

نشست ویژه سران موی تای، برگزار شد: تاکید بر اتحاد و فعالیت سازمان های موی تای منحصراً در ایفما
نشست ویژه ای با موضوع بحث و بررسی مسیرهای پیش روی موی تای در تایلند به میزبانی “ورزشگاه رانگسیت موی تای” بانکوک برگزار شد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

Item 235467 03 300x193 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

آشنایی با پیشکسوت ورزشهای رزمی رینگی کشور استاد جهانگیر سلیمانی

اینجانب ورزش را از سال 1351 از باشگاه تاج (استقلال فعلی) زیر نظر استاد عباس قنبری و داود قاسمی از مربیان پایه شروع کردم که موفق به کسب مدالهای قهرمانی دوم کشور در جام بوکس الکس، انتخابی تیم ملی دهلی، مسابقات جام علی بهری و مسابقات دستکش های زرین شدم و سکوی اول را به خود ندیدم. به مدت 10 سال بوکس به دست فراموشی سپرده شد و در سال 1358 به ورزش کاراته ذن ریو روی آوردم که زیر نظر مرحوم استاد دکتر مجتبی شیرزاد بودم و بعد از سالیان کوتاه تا سال 1368 به ورزش فول کنتاکت زیر نظر اسطوره بزرگ فول کنتاکت – کاراته استاد محمود شیزری بودم.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 22 at 15.59.43 300x225 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

مدیریت وزن ورزشکاران که دارای دسته بندی وزنی هستند:
بوکس،جودو ، کیک بوکسینگ ، موی تای ، جودو و …

ورزش‌ های زیادی وجود دارد که دارای وزن بندی یا کلاس‌بندی هستند، که ورزشکاران و حریفان باید کمتر از یک وزن خاص یا در یک محدوده‌ی وزنی باشند. ورزشکاران در این ورزش‌ها، اکثراً در لحظات آخر برای رسیدن به وزن مشخص و رسیدن به سر وزن تلاش می‌کنند. اگر رسیدن به سر وزن به درستی انجام نشود، می‌تواند چالش برانگیز و گاهی خطرناک باشد. اطلاعات زیر مربوط به اکثر ورزش‌هایی است که دارای دسته‌های وزنی مانند وزنه بردای، جودو، کشتی، بوکس، قایقرانی و اسب‌سواری هستند.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

item aftab 03 300x198 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

آفتاب آمد دلیل آفتاب!

فرامرزیان: وزارت ورزش، بیکار زیاد دارد!/ دستگاه حاکمیتی نیستیم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان می گوید: به تازگی شرح وظایف پست‌ها را تعریف کرده‌ایم؛ وزارت ورزش دستگاه حاکمیتی نیست و خدمات ورزشی ارائه می‌دهد و باید جایگاه نظارتی داشته باشد.
ژاله فرامرزیان افزود: در این وزارتخانه افراد بیکار زیادی هستند و آنها به عنوان بازرس، خزانه‌دار و دبیر فدراسیون‌ها فعالیت می‌کردند؛ این ساختار یک ساختار بیمار است و باید اصلاح شود.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 14 at 00.30.3444 1 300x227 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

پایان مسابقات پومسه دانشجویان دختر با شناخت قهرمانان

اولین دوره مسابقات قهرمانی پومسه دانشجویان دختر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور با معرفی نفرات برتر به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به نقل از روابط عمومی هیات ورزش های دانشگاهی استان خراسان رضوی ، اولین دوره مسابقات قهرمانی پومسه دانشجویان دختر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور با حضور 145 ورزشکار از 113 دانشگاه طی 3 مرحله به همت هیات ورزش های دانشگاهی استان خراسان رضوی و هیات تکواندو استان و به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار شد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

item lucerne 03 279x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

سی امین دوره مسابقات زمستانی دانشجویان جهان لغو شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به نقل از ایسنا، در حالی که قرار بود یونیورسیاد زمستانی دانشجویان جهان طبق برنامه‌ریزی انجام شده از 21 تا 31 ژانویه سال 2021 در کشور سوئیس برگزار شود اما این رقابت‌ها در موعد از پیش اعلام شده برگزار نخواهد شد و تعویق این رویداد طبق اعلام فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی (فیزو) طی دو ماه آینده با مشورت تمامی طرف‌های درگیر از جمله فدراسیون‌های بین‌المللی ورزش‌های زمستانی بررسی می شود.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 14 at 00.47.22 300x178 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

پیام تبریک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز کارمند

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی روز کارمند را به کارکنان سـتاد وزارت علوم، دانشگاهها، پژوهشــگاهها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسر کشور تبریک گفت.

وزیر علوم روز کارمند را به کارکنان خدوم و شریف نظام آموزش عالی کشور تبریک گفت به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر غلامی به شرح زیر است:
با نکوداشت نام و یاد و راه سرور آزادگان جهان حضرت امام حسین (ع)، یاد و خاطره مجاهدان عرصه ایمان و عمل، شهیدان والا مقام رجایی و باهنر و هفته دولت را گرامی می داریم.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

FISU Forum 1024x527 1 300x154 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

نشست تخصصی فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی (فيزو فروم) برگزار شد.

بانوی ایرانی برگزیده فیزو فروم شد/ ارتقا ورزش های دانشگاهی با تربیت نمایندگان کشورها.

نشست تخصصی فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی فيزو فروم با برگزیده شدن پروژه زهرا بصیری دانشجوی کشورمان از دانشگاه بو علی سینا همدان به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ،نشست تخصصي فدراسيون بين المللي ورزش دانشگاهي (فيزو فروم) براي اولين بار بصورت مجازي در قالب ميزگرد و كارگاه هاي تخصصي با محوریت سلامت و ورزش دانشگاهی – ظرفیت های ورزش دانشگاهی- چالش های ورزش دانشگاهی (دیجیتال سازی، رتبه بندی دانشگاه ها، ورزش دانشگاهی در ایام شیوع کرونا) با مشارکت حدود 1400 شرکت کننده از کشورهای مختلف برگزار شد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 22 at 13.25.45 1 300x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

شهربانو،‌ الهه و سهیلا در چالش مبارزه در قفس

در هفته‌های گذشته سوژه اصلی ووشوی ایران، محرومیت شهربانو و سهیلا منصوریان توسط فدراسیون و اختلافاتی که به وجود آمده،‌ بوده است. با اینکه خواهران منصوریان محرومیت خود را ناعادلانه می‌دانستند و معتقد بودند نباید به خاطر چند پست اینستاگرامی و اعتراض به انتخاب مریم هاشمی محروم شوند، فدراسیون نشین ها اعلام کردند برخی مسائل را در این پرونده نمی توانند اعلام کنند؛ اگرچه دلایلی هم برای این محرومیت توسط کمیته انضباطی بیان کردند.

ادامه مطلب در دانلود نشریه

WhatsApp Image 2020 09 22 at 13.25.44 300x300 - شماره اول فصلنامه زنگ ورزش، زندگی سالم - تابستان 1399

افشین هادی چگینی، رئیس سازمان کیک بوکسینگ WKO آسیا شد.

“افشین هادی چگینی” دبیر کل فدراسیون انجمن‌های ورزشهای رزمی کشور و رئیس هیات ورزشهای رزمی استان قزوين در انتخابات سازمان کیک بوکسینگ wko آسیا که به صورت آنلاین با حضور تمامی روسای کشورهای آسیایی این رشته بر گزارشد ، شرکت نمود و توانست با اخذ اکثریت آرا به عنوان رئیس کیک بوکسینگ wko آسیا انتخاب شود.
وی قهرمانی چندین دوره مسابقات جهانی و سرمربی اسبق تیم ملی کیک بوکسینگ جوانان ایران را درکارنامه خود دارد.

ادامه مطلب در دانلود نشریه