دختر آسمان در ارتفاع ۴هزار متری

شما اینجا هستید://دختر آسمان در ارتفاع ۴هزار متری

دختر آسمان در ارتفاع ۴هزار متری

1399/7/2 16:56:06

دختران ایرانی تا چند سال قبل با این رشته ورزشی بیگانه بودند اما اکنون پرواز در ارتفاع چند هزار متری را تجربه می‌کنند

دختر آسمان در ارتفاع ۴هزار متری

آی اسپورت – به موازات باز شدن پای دختران ایرانی به رشته های ورزشی مفرح و پرهیجان، از ورزش چتر بازی و سقوط آزاد که بین بانوان ایرانی طرفداران پرتعدادی دارد هم خبرهای خوشایندی به گوش می‌رسد.

دختران ایرانی تا چند سال قبل با این رشته ورزشی بیگانه بودند اما اکنون پرواز در ارتفاع چند هزار متری را تجربه می‌کنند و روی ابرها راه می روند.

سارا بسیا، یکی از بانوان ایرانی است که بارها چنین پروازهایی را تجربه کرده و حالا برای ترویج این رشته ورزشی بین بانوان تلاش می کند.

او درباره اولین تجربه پروازش در آسمان ایران می گوید: «اولین بار در زیبا کنار استان گیلان سقوط آزاد را تجربه کردم و بعد از آن ۲۰۰ پرواز موفق در کشورهای روسیه، قطر و امارات داشته‌ام.

پرواز در ارتفاع ۴ هزار متری را می توانم به قدم زدن روی ابرها تشبیه کنم چرا که شما در چنین ارتفاعی می توانید با دست ابرها را کنار بزنید و لا به لای ابرها بروید.

چنین تجربه ای به هر دختری اعتماد به نفس دو چندانی می دهد و کمک می کند تا در مقاطع حساس زندگی تصمیمات درستی و پر ریسکی بگیرد.» سارا یکی از نخستین دختران پرنده ایران است که به واسطه پروازهای پرتعدادی که داشته بین طرفدارانش به «دختر آسمان» معروف شده است.

او در فضای مجازی طرفداران بسیاری دارد و می گوید از این ظرفیت برای آشنایی دختران ایرانی با ورزش پرهیجان سقوط آزاد و چتر بازی بهره خواهد برد:«دختران ایرانی مدام به صفحه من در فضای مجازی مراجعه می کنند و پرسش اصلی آنها این است که سقوط آزاد و چتر بازی ورزش امنی است یا نه و اگر در حین پرواز چتر باز نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد. پرسش هایی از این دست نشان می دهد که سقوط آزاد و چتر بازی بین دختران ایرانی طرفداران بی شماری دارد اما بسیاری از آنها از اینکه پرواز امنی را تجربه نکنند واهمه دارند. پاسخ من به آنها این است که چتر بازی و سقوط آزاد مثل سایر رشته های ورزشی امن است اما باید موارد ایمنی به خوبی رعایت شود. من جزو معدود پرنده هایی بودم که از پرواز در آسمان واهمه نداشتم چون می دانستم اگر دوره تئوری را با موفقیت طی کنم و موارد عملی را به خوبی اجرا نمایم مشکلی ایجاد نخواهد شد.می خواهم این تجربه را در اختیار همه دختران ایرانی قرار بدهم و دست به دست هم بدهیم تا به دنیا ثابت کنیم که تصورشان از دختر ایرانی باطل است و ما می توانیم پا به پای مردان و حتی بهتر از آنها در ارتفاع چند هزار متری پرواز کنیم.»

سارا بسیا اولین دختر ساکن ایران است که موفق به اخذ مدرک کمک مربیگری از انجمن چتربازی آمریکا شده است.

او که هم اکنون در مقام کمک مربی سقوط آزاد و چتر بازی فعالیت می کند، از پرواز دسته جمعی دختران ایرانی در آسمان کشورمان در آینده ای نزدیک خبر می دهد:«بعد از فروکش کردن تب کرونا و ظرف چند ماه آینده با چند دختر پرنده ایرانی در آسمان کشور پرواز خواهیم کرد و این پرواز نمادین ترین اتفاق ممکن برای ما خواهد بود چرا که هدف اصلی مان جذب دختران این به این رشته ورزشی و تلاش برای اثبات توانائی های آنهاست. اگر هر دختر ایرانی که پرواز در ارتفاع چند هزار متری را تجربه می کند به بقیه هم اعتماد به نفس می دهد و در آینده نه چندان دور شاهد اجتماع بزرگ زنان پرنده ایران خواهیم بود.»